Otázky a odpovědi
1. Jak dlouho trvá lekce vaničkování (kojeneckého plavání)?
Na začátku je miminko ve vodě zhruba 10 minut, postupně se doba prodlužuje až na 30 minut. Naučím vás nové prvky, které můžete zařadit do domácího koupání. Cílem je, abyste si byli jistí ve všech úchopech a mohli tuto pohodu přenést na své dítě.
Každá lekce je individuální a trvá zhruba 50 minut, během kterých se plně věnuji pouze vám a vašemu miminku. Tempo a náročnost přizpůsobuji náladě a schopnostem vašeho děťátka. Ideální je docházet na lekce jednou týdně, případně jednou za dva týdny.
2. Je voda ve vaničce hygienicky upravená a kolik má °C?
Plave se v prostorné vaně s čistou pitnou vodou vyhřátou na příjemných 35-37 °C. Plánujete-li později návštěvy bazénu, je dobré od 4. měsíce postupně snižovat teplotu k 32 °C, usnadníte tak miminku pozdější přechod do bazénu. Voda se napouští přímo z vodovodu a není nijak chemicky upravována. Pro každé miminko se napouští čerstvá voda.
3. Co si vzít s sebou na lekci?
Pro rodiče: pantofle, případně pohodlně převlečení (tílko/triko s krátkým rukávem, kraťasy), náhradní mléko (pokud nekojíte)
Pro miminko: 1 - 2 osušky, pokud budete chtít, tak jednorázovou přebalovací podložku, ale není nutné, všechny podložky důkladně dezinfikuji, náhradní oblečení, plenky, můžete dudlík a případně vlastní olejíček na masáž
4. Je součástí lekce také kojenecká masáž?
Ano, během lekce vám také ukážu základní prvky kojenecké masáže či správného nošení miminka. Pravidelné lekce navíc usnadní sledování psychomotorické vývoje vašeho miminka a případně můžu upozornit na drobné odchylky, které můžete konzultovat s pediatrem nebo fyzioterapeutem.
5. Kolik minut by měl být odstup od jídla a kdy je vhodný čas na vaničkování?
Dodržujte odstup 30 minut po jídle. Vyberte vhodnou denní dobu (ráno nebo večer), kdy je miminko nejvíce odpočaté. Jedná se o první aktivitu miminka, v tento den by neměla být žádná jiná aktivita, nejlépe ani návštěva lékaře. Zdali jste objednáni na očkování je nutné po aplikaci dodržovat 48 hodin klidový režim. Pokud bude mít za sebou proplakanou noc či den, raději zavolejte a domluvíme se, jestli nebude lepší lekci přesunout.
6. Jak často chodit na vaničkování?
Ideální frekvence je jednou týdně, případně jednou za 14 dní.
7. Potápí se miminko na lekci?
Na vaničce miminka nepotápím, pokud si to rodič vyloženě nepřeje a miminko je na ponor opravdu připravený. Pokud miminko zvládá lekci a je vše v pořádku začínám přibližně při druhé lekci s ,,abecedou potápění" - zatajení dechu, které je potřeba přibližně 3 měsíce pravidelně trénovat při každém koupání.
8. Co je abeceda potápění?
Jedná se o systematický postup, který vede k osvojení si dovednosti zadržovat dech. Pomocí logického pořadí jednotlivých kroků a prvků se od začátku snažíme u miminek vytvořit podmíněný reflex, na který zareagují zadržením dechu. Základním a prvním krokem výuky potápění je přetření obličeje mokrou dlaní. S důrazem nezapomínáme vyslovovat signál! Signál je slovní pokyn, který upozorňuje miminko na moment, kdy dojde k potopení. Běžně se používá signál, který obsahuje tří slova - oslovení, hláska dlouhé ,,á" a následné zakončení z vybraných slov (žbluňk, šup, apod.).
9. Co když se miminko naloká vody a nebo omylem potopí?
Aby miminko rychleji vykašlalo vodu je potřeba ho dát do jakékoli polohy hlavičkou směrem dolů, NIKOLI DRŽET POUZE ZA NOŽIČKY! Běžná poloha při nalokání vody je přetočit miminko na předloktí, aby hlavička směřovala směrem dolů. Pokud se Vám stane, že miminko omylem potopíte, je důležité zůstat v klidu a dát najevo, že je všechno v pořádku. Miminko dejte do klidové polohy (klubíčko) a počkejte až se uklidní, následně můžete pokračovat dále.
9. Může voda v uších miminku uškodit?
Nemůže, pokud po plavání věnujete pozornost důkladnému osušení oušek (buničinou, který by měla být součástí každé rodiny). Zánět středního ouška je způsobený komplikací rýmy, ne zanořených oušek pod vodu. Zánět je spíše dědičný a tvoří ho bakterie a viry, nikoli voda!
10. Je důležité dodržovat aklimatizaci?
Ano, dopřejte miminku minimálně 30 minut na aklimatizaci v teple, aby se jeho tělíčko mohlo přirozeně vyrovnat s teplotními změnami.
11. Co když má miminko ekzém?
Miminko s ekzémem může plavat, ale je důležité hlídat si daná místa a nesmí dojít ke zhoršení stavu kůže. Kůži před plaváním vždy důkladně promazat speciálním krémem, který tvoří ochrannou bariéru.